Korekcja wad postawy

Wady postawy najczęściej rozpoznawane są w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym ale mogą dotyczyć każdego wieku. U niemowląt mogą to być wady związane z wrodzonymi zaburzeniami aparatu kostno – stawowego.

Konsekwencją nawykowych, adaptacyjnych, wczesno niemowlęcych zmian w postawie i nawykach ruchu niemowląt mogą być wady postawy w późniejszym wieku. Mogą być one również konsekwencją zaburzeń postawy i ruchu wynikających z zaburzeń kontroli nerwowo-mięśniowej.

Najczęściej rozpoznawane wady rozwoju fizycznego u dzieci do szóstego roku życia to skoliozy, różnica w długości kończyn (najczęściej jest to skręcenie miednicy, a nie różnica w długości kończyn), koślawość stóp i kolan.

Rozpoznanie wady powinna poprzedzać wnikliwa obserwacja dziecka i ocena cech aparatu ruchu głównie w ruchu. Warto precyzyjnie odróżnić co jest wadą rozwoju, a co tylko przejściowymi zmianami adaptacyjnymi zależnymi od cech osobniczych dziecka, tempa wzrostu i przyrostu wagi, etapu dojrzewania, nawyków rodziny, kultury zdrowotnej i aktywności sportowej otoczenia, a przez to samego dziecka.

 

Korekcja wad postawy – Pracownia Fizjoterapii FizjoKids